DTTS1000 Developing as an Expert in Diagnostic Health Sciences (2 cr)
Tweet text
Description
Asiantuntijana kehittyminen diagnostisissa terveystieteissä -opintojakso antaa opiskelijalle työkaluja akateemisen asiantuntijaidentiteetin rakentamiseen. Se tukee oman opintosuunnitelman seuraamista ja päivittämistä (HOPS-keskustelut), vahvistaa opiskelijan työelämävalmiuksia, sekä antaa työkaluja oman ammattitaidon jatkuvaan kehittämiseen mm. akateemisia tekstitaitoja vahvistamalla ja kannustamalla verkostojen rakentamiseen. Lisäksi pyritään antamaan edellytyksiä ymmärtää opiskelussa ja työssä jaksamisessa keskeisiä tekijöitä ja vahvistamaan opiskelijan itsetuntemusta ja voimavaroja monipuolisena diagnostiikka-alan ammattilaisena.
Opintojakson keskeiset aiheet
oman opintosuunnitelman päivitys ja ylläpito
oman oppimisen suunnittelu ja arviointi
oman osaamisen tunnistaminen ja sanoittaminen
oman opiskelu- ja työhyvinvoinnin ylläpitäminen
verkostoituminen ja vertaistuki
kansainvälistyminen
jatkuvan oppimisen työkalut ja ammattitaidon kehittäminen
Learning outcomes
Opintojakson suoritettuaan opiskelija:
osaa suunnitella ja arvioida omaa oppimistaan ja opiskeluaan
osaa suunnitella ja ylläpitää omaa opintosuunnitelmaansa
tunnistaa jaksamiseen sekä opiskelu- ja työhyvinvointiin vaikuttavia tekijöitä ja osaa puuttua niihin liittyviin haasteisiin
ymmärtää oman asiantuntijuutensa elementit ja pystyy edistämään työelämätavoitteitaan sekä tunnistaa mahdollisia urapolkuja diagnostisten terveystieteiden kentällä
tunnistaa omat vahvuutensa diagnostisen alan (akateemisena) asiantuntijana ja osaa kertoa omasta osaamisestaan
on tietoinen kansainvälistymismahdollisuuksista ja ymmärtää verkostoitumisen mahdollisuudet ja hyödyt
tuntee työkaluja oman ammattitaitonsa jatkuvaksi kehittämiseksi ja ylläpitämiseksi
Additional information
Opintojakso kestää koko maisterintutkinnon ajan, eli kaksi vuotta. Opiskelija osallistuu joka vuosi 1 op laajuiselle toteutukselle ja saa siten osasuoritusrekisteriin 1 op lukuvuosittain.
Aloitus: 1. vuoden periodi 1
Study materials
Vaihtuvat luentomateriaalit ja muut soveltuvat tekstit, videot jne. (mm. yliopiston opiskelijan materiaalit soveltuvin osin)